ADMINISTRATION

AREA OF RESPONSIBILITY

Cindy Wellman

Head of School

Leadership Class, Public Speaking Elective

Lisa Gerdes

Principal

Algebra I, Wheelock Latin

Michele Adams

Director Of Operations, Music Department Head, Choir Director

Lisa Cerci

Director, Advising and Partnership Development

Faith in Action 

 

Jocelyn Rosa

Financial Operations Manager/Bookkeeper/Human Resources

 

Michelle Dean

Operations Manager/Registrar

 

Amber Thomas

Coordinator of Student Services/Administrative Assistant

 

Bethany Carnes

Director of Communications

OT Specialist, Technology class support

 

Sara Zastoupil

Marketing/Fundraising Specialist/Grant Writing, 

TK-4 Music teacher

 

Homer Allen

Development Advisor

LEADERSHIP TEAM

 

Amber Thomas

Coordinator of Student Services/Administrative Assistant

 

Marah Snoeyink

Junior High Coordinator (6-8) 

 

Lillian Fischer

Upper Elementary Coordinator (3-5)

 

Colleen Lalone

Lower Elementary Coordinator (TK-2)

 

Nancy Reid

Curriculum Advisor/Science Dept. Head

 

TEACHING STAFF AREA OF RESPONSIBILITY

Lower Elementary

 

Meredith Schoeffler

Transitional Kindergarten classroom teacher

 

Andrea Garcia

Kindergarten Classroom teacher, TK Art teacher

 

Jessica Vaclavik

1st Grade Classroom teacher

 

Colleen Lalone

2nd Grade Classroom teacher

 

Upper Elementary

Allison Smith

3rd Grade Classroom teacher

 

Lillian Fischer

4th Grade Classroom teacher

 

Jodi Shippey

5th Grade Humanities

 

Melissa Wyatt

5th Grade Science

 

Junior High 

Victoria Kopacz

7th/8th Grade Humanities

 

Nancy Reid

6th-8th Science

 

Marah Snoeyink

6th Grade Humanities

 

Math Department

Lisa Gerdes

 

Melissa Wyatt

Geometry

 

Lisa Gerdes

Algebra I

 

Asher Gray

Pre-Algebra

 

Kara Miller (temp)

Math 87

 

Laurie Landry

Math 76

Spanish Department

Asher Gray

K, 2nd, 4th, 6th, 8th Grade Spanish

 

Cait Shelton

1st, 3rd, 5th, 7th Grade Spanish

 

Latin Department

Lillian Fischer

Latin 3

 

Marah Snoeyink

Latin 4, Latin 5, Latin 7

 

Meredith Schoeffler

Latin 6, Latin 8


 

Bible/Apologetics/Faith in Action

 

Jay Ridenour

Bible 5, Bible 6

 

Kara Miller

Apologetics 7, Apologetics 8

 

Lisa Cerci

Faith in Action 5th-8th Grades

 

Bryan Shippey

Faith Elective

 

Edgardo Rosa

Faith Elective

 

Music Department

 

Michele Adams

Sara Zastoupil

TK-4 Music classes

 

TBD

5-8 Music Classes

 

Michele Adams

TK/K Choir,1st/2nd Choir, 3rd/4th Choir, After School 5-8 Choir

 

Art Department

Noelle Pierce

K-8 Art,4th-6th Grade Maker Space and Art/STEM Electives, Set Design

 

Andrea Garcia

TK Art

 

Gym 

Matt Shively

TK-8 Gym classes

 

Logic/Debate

 

Laurie Landry

5th/6th Logic

 

Edgardo Rosa

7th/8th Logic

 

Technology

Luke Bessey Curriculum

 

Classroom teachers

Tk, K, 1st, 3rd Grade Coding/Tech

 

Asher Gray

2nd Grade Coding

 

Bethany Carnes

4th Grade Technology

 

Melissa Wyatt

5th/6th Technology Facilitator

 

Matt Shively

7th/8th Technology Facilitator

 

Before and After Care & Facilities

 

Deirdre Lewis

Before or After Care Supervisor, TK Teacher, In-House Substitute

 

Matt Shelton

IT Support and Technology Consultant

Eric Wyatt

Outdoor Classroom/STEM Teacher

Social

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

Contact Us

Address

6 Loker Street

Wayland, MA 01778